Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Utworzono dnia 09.11.2018

9 listopada 2018 r. uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 3 w Łapach, chcąc upamiętnić historyczne wydarzenia sprzed 100 lat, zorganizowali uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Ceremonia rozpoczęła się przemarszem do kościoła z pocztem sztandarowym na czele na Mszę świętą odprawianą w intencji Ojczyzny i tych, którzy oddali za nią życie.

Dalsze obchody przeniosły się do budynku szkoły. Tam uczniowie i nauczyciele mieli okazję wysłuchać przemówienia wygłoszonego przez Panią Dyrektor Mariolę Grodzką, którego tematem przewodnim było postrzeganie patriotyzmu dawniej i dziś. Następnie odbyła się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów klasy III gimn. Na tle pięknej dekoracji młodzież przedstawiła tragiczne losy narodu polskiego, który tak bardzo pragnął stać się wolnym. Na szczególną uwagę zasługują tu piękne wykonania pieśni patriotycznych. Nad całością akademii czuwała wychowawczyni – Pani Marta Zaręba i pani Alicja Zdrodowska, zaś nad stroną wokalną – Pani Kinga Guzowska.

Po krótkiej przerwie laureaci konkursu recytatorskiego zaprezentowali swoje umiejętności interpretacyjne utworów poetyckich poświęconych Polsce.

Kolejnym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych m. in. takich jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Jak długo na Wawelu”, „Szara piechota”…

O godzinie 11:11, symbolizującej dzień 11 listopada, wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej odśpiewali cztery zwrotki naszego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Odbyło się to z zachowaniem należytej powagi, z szacunkiem do tego symbolu państwowego.

Na zakończenie przeprowadzona została niepodległościowa gra terenowa. Pięcioosobowe zespoły z poszczególnych klas musiały wykazać się wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny oraz umiejętnościami sportowymi, gdzie konkurencje nawiązywały do 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Szereg działań opisanych powyżej z pewnością przyczyni się do kształtowała postaw patriotycznych młodego pokolenia. Uświadomi, że wolności i niepodległości nie zdobywa się na zawsze. Te wartości trzeba szanować i pielęgnować.

Alicja Zdrodowska

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości