PAMIĘTAMY - ŚWIĘTA MAJOWE

Utworzono dnia 30.04.2021

Maj to miesiąc, w którym upamiętniamy ważne dla Polski wydarzenia historyczne.

1 maja – to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia konstytucji.

Konstytucja 3 Maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Była to konstytucja pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej). Jej autorami byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski oraz Hugo Kołłątaj. Była ona ustawą rządową, która regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Zniosła liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała nadmierne immunitety prawne i polityczne przywileje szlachty.

Dla uczczenia tego doniosłego wydarzenia w naszej szkole odbyły się pogadanki na godzinach wychowawczych w połączeniu z obejrzeniem prezentacji i filmów przygotowanych przez uczniów klasy ósmej:

Prezentacja multimedialna

Dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wykonały prace plastyczne o tematyce patriotycznej oraz odwiedziły i uporządkowały groby na pobliskim cmentarzu. Poznały krótką historię tego miejsca. Modlitwą i chwilą ciszy uczciły pamięć pochowanych tam osób, zapalając znicze oddały Im cześć.

Elżbieta Bura

Agata Grodzka