Szkolne Koło Caritas

Czcionka:

Szkolne Koło Caritas jest dobroczynna organizacją działającą w oparciu o społeczno-humanitarne zaangażowanie członków. Włącza się w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas pod ścisłym nadzorem opiekuna Koła. Patronem wolontariuszy jest Dobry Samarytanin o którym opowiedział Chrystus w przypowieści. To on zobaczył, wzruszył się, podszedł, udzielił pomocy, porosił innych o pomoc.  Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez Wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia.  Aktywność wolontariuszy ukierunkowana jest na dwa zasadnicze obszary: środowisko szkolne i środowisko pozaszkolne.

REALIZOWANE ZADANIA

• Przybliżenie uczniom idei wolontariatu podczas spotkań.
  • Umożliwianie rozpoznania własnych motywacji do pracy.
  • Poznanie obszarów pomocy.
  • Poznanie zasad pracy i etyki działalności SKC.
  • Zapoznanie z prawami i obowiązkami wolontariuszy.
  • Wywieszanie plakatów zachęcających uczniów do włączenia się w pracę Wolontariatu.
  • Pomoc najuboższym rodzinom, samotnym, chorym i osobom starszym przy współpracy z miejscową parafią .

„Dekalog” wolontariusza  chrześcijańskiego wg bp Jana Chrapka

• Działając w imieniu Kościoła, wolontariusz chrześcijański utożsamia się z Kościołem, jego celami, formami działań oraz środkami realizacji tych celów.
  • Nie pomniejszając znaczenia motywacji naturalnej, humanistycznej, wolontariusz chrześcijański stara się stale pogłębiać swoją motywację duchowo-religijną.
  • Wolontariusz chrześcijański odznacza się gotowością służenia ludziom na wzór Chrystusa, który "nie przyszedł, by Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu" (Mk 10,45).
  • Będąc często sam ubogi, wolontariusz chrześcijański dzieli się z innymi przede wszystkim miłością na wzór Chrystusa, który ubogacił świat nie dobrami materialnymi, lecz bogactwem miłości (por. 2 Kor 8,9).
  • Wolontariusz realizuje apostolat kościoła, gdy przez uczynki miłości i miłosierdzia uczy innych chrześcijan współczucia i wielkodusznego wspomagania potrzebujących.

• W osobie wspomagającej wolontariusz chrześcijański widzi samego Chrystusa, który utożsamia się z każdym potrzebującym (Mt 25,35-36.42-43).

• Wolontariusz chrześcijański pamięta, że miłość czynna jest najpełniejszą drogą do życia wiecznego, ponieważ "miłość nigdy nie ustaje" (1 Kor 13,8).

• Wolontariusz jest rzecznikiem, propagatorem i budowniczym Królestwa Chrystusowego na ziemi - królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju (KK 36).

• Podstawowym kryterium wartościowania wolontariusza jest osobowa godność i wielkość powołania bożego, jakim każdy człowiek został obdarowany.

• Wolontariusz chrześcijański jest otwarty i wrażliwy na wszelkie potrzeby bliźnich, ze szczególnym szacunkiem i miłością odnosi się zwłaszcza do ludzi poniżonych z powodu nędzy.

• Z szacunkiem i miłością odnosi się wolontariusz do ludzi o odmiennych poglądach, zwłaszcza tych, którzy "bez własnej winy, nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem szukają Boga" (KK 16).

• Wolontariusz chrześcijański nie oczekuje za swoją pracę innej zapłaty, jak tylko wiecznej nagrody w niebie, w myśl słów Chrystusa: "Kto wam poda kubek wody do picia, nie utraci swojej nagrody" (Mt 9,41).

Uczniowie z naszej Szkoły  należący do SKC:

Kl. 4b – Natalia Jakimiuk, Wiktoria Oleksiewicz, Aleksandra Łopieńska, Hubert Łopieński, Kacper Truskolaski, Marcin Wyszyński.

Kl. 5 – Agnieszka Brzozowska, Przemysław Kmita, Natalia Perkowska, Mateusz Roszkowski, Zofia Szymborska.

Kl. 6 – Gabriela Górska, Weronika Rzońca, Nikola Gajda, Hanna Wilgat, Aleksandra Stradałowicz,  Kinga Lupa,  Zuzanna Brzozowska, Mateusz Truskolaski, Grzegorz Jabłoński, Patryk Siemiatycki, Jakub Łupiński.

Kl.7 – Dawid Choiński, Maciej Błoński.

Kl.2 Gimn. – Weronika Dworakowska, Kacper Duszyński, Viktoria Uszyńska, Patrycja Uszyńska, Julia Szymborska, Maria Wielgat, Paulina Klepacka, Małgorzata Czajkowska.

Kl.3Gimn. – Karolina Kruszewska, Maciej Szaruta, Julia Łupińska, Katarzyna Kuryś, Aleksandra Zalewska.