Bezpieczne ferie 2026
Rozpoczynają się zimowe ferie świąteczne. Życzymy wszystkim odpoczywającym pięknej zimowej pogody. Apelujemy również o rozwagę i bezpieczeństwo.
BEZPIECZNE FERIE-ZASADY
Aby czas zimowego wypoczynku dostarczył radosnych i niezapomnianych wrażeń, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg - także tych rzadko uczęszczanych.
- Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków.
- Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!
- Place budowy to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego, źle zabezpieczonego, dołu.
- Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa.
- Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
- Nie gramy w „hokeja na lodzie” na ulicy.
- Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też o odblaskach!
- Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami.
- Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami bezpiecznego wypoczynku na stronie Kuratorium Oświaty w Białymstoku
Przekazuję też list Podlaskiego Kuratora Oświaty, Pani Agnieszki Krokos-Janczyło z okazji ferii zimowych 2026- TUTAJ
Z życzeniami dobrego, bezpiecznego i zdrowego wypoczynku Mariola Grodzka z Gronem Pedagogicznym








