Projekt - Natalka i Antek w swiecie wielkiej matematyki

Utworzono dnia 12.12.2023

Od października klasa II przystąpiła do programu matematycznego „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. W każdym miesiącu realizujemy inny moduł i poszukujemy matematyki w różnych miejscach naszego codziennego życia. Moduł 1 nosił nazwę „Matematyka w szkole”. Dzieci wspólnie zastanawiały się, gdzie oprócz lekcji jest obecna matematyka w szkole. Żeby znaleźć odpowiedzi na niektóre pytania wyruszyły na poszukiwania do sekretariatu, do Dyrektora, do nauczyciela w-f. Dokonywały pomiarów i obliczeń wewnątrz budynku oraz wokół szkoły. Moduł 2 dotyczył matematyki na dworcu kolejowym. Z powodu braku dworca w naszej miejscowości, dzieci w grupach zaplanowały podróż pociągiem na dworzec kolejowy w Białymstoku. Musiały dowiedzieć się, o której jest pociąg, ile czasu będzie trwała podróż oraz ile zapłacą za bilety z uwzględnieniem ulgi. Chociaż wyjazd był tylko na papierze, dzieci ćwiczyły praktyczne umiejętności, potrzebne podczas podróży koleją. W Module 3 „Matematyka na kartce świątecznej” mogły wykorzystać matematykę, a konkretnie figury geometryczne oraz symetrię aby zaprojektować i wykonać kartki świąteczne dla bliskich. Efekt pracy uczniów można obejrzeć poniżej.

Po nowym roku czekają nas kolejne zadania z projektu. Mam nadzieję, że dzięki nim dzieci będą rozwijały zainteresowanie matematyką i podnosiły swoje matematyczne kompetencje.

Hanna Gąsowska

Antek i Natalka w świecie wielkiej matematyki

Utworzono dnia 12.12.2023, 22:23